O stronie

 

MoW-Center.pl

MoW-Center.pl

Historia

Portal MoW-Center.pl wystartował w grudniu 2011 roku jako reaktywacja portalu MenOfWar.pl działającego w latach 2009-2010. Portal ten był pierwszą próbą stworzenia w Polsce dedykowanej strony na temat serii Men of War. Niestety powstanie strony zbiegło się z bardzo burzliwymi wydarzeniami w społeczności graczy, które doprowadziły do podziałów, które trwały jeszcze długie lata. Trudności finansowe trapiące portal sprawiły, że pod koniec lata 2010 roku portal został zlikwidowany. Dotychczasowy właściciel strony- Centurio – zajął się innymi projektami, a ja skupiłem się na prowadzonej przeze mnie już od 2008 roku stronie MILITIS.pl.

Po prawie dwuletniej przerwie postanowiłem powrócić do dawnego projektu i stworzyć stronę poświęconą serii Men of War, gdzie każdy gracz znalazłby najważniejsze i najświeższe informacje na ich temat. Tym razem do projektu podszedłem inaczej, będąc uzbrojonym w doświadczenie zebrane przy pracach nad innymi portalami. Nowa strona od samego początku była tak projektowana, aby prezentowała się jak najbardziej profesjonalnie. Do prac nad nią dołączył również wcześniejszy administrator portalu MenOfWar.pl, który zaprojektował nową stronę. Początek działania portalu wiązał się z popularyzacją kolejnej części serii Men of War, jaką był Oddział Szturmowy wydany w lutym 2011 roku.

Już w 2012 roku strona przeszła pierwszą znaczącą przebudowę, zyskując nowy wygląd. W tym samym czasie przez kilka miesięcy funkcjonowało również forum, jednakże brak zainteresowania zatrzymał jego rozwój. W 2013 roku odszedł z ekipy Centurio, autor dwóch pierwszych wersji strony, oraz wcześniejszy właściciel wspomnianego na początku portalu MenOfWar.pl. Równocześnie zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o kolejnej części serii – Call to Arms. Po raz kolejny postanowiłem wówczas przebudować stronę. Tym razem z czysto technicznych powodów. Zmianie uległ cały system strony. Zastąpił on używany dotychczas skrypt, który z punktu widzenia użytkowego był bardzo skomplikowany i często zniechęcał do pracy. Nowa strona pod tym względem była znacznie bardziej przyjazna zarówno dla mnie, jako administratora, jak i dla użytkowników. Wszystkie prace w tym okresie przeprowadzałem już sam. Nowa odsłona ruszyła pod koniec marca 2013 roku. Nie prezentowała się ona dokładnie tak jak chciałem, ale z braku umiejętności nie byłem w stanie stworzyć lepszej strony. Równocześnie ruszył portal Call to Arms Polska. Portal ten ma raczej charakter czysto dodatkowy, ponieważ prace nad tą częścią serii idą wyjątkowo powoli.

W połowie 2013 roku zaczęły pojawiać się informacje o jeszcze jednej części serii – Men of War Assault Squad 2. Kilka miesięcy później ruszył mój kolejny portal, który miał zastąpić prowadzony dotychczas MILITIS.pl. Nowa strona – SmartAge.pl – ruszyła w październiku. Podczas prac nad nią zdobyłem sporo doświadczenia, które postanowiłem wykorzystać przy kolejnej modernizacji strony. I tak w połowie grudnia przystąpiłem do prac, które zakończyły się w pierwszych dniach 2014 roku pojawieniem się czwartej już odsłony MoW-Center.pl.

Nowa wersja portalu znacznie różni się od poprzednich. Zmianie uległo również logo, które zastąpiło używane dotychczas, którego autorem był Centurio. W kolejnych miesiącach, wraz z nadchodzącymi premierami nowych części serii Men of War, portal na pewno będzie się powiększał.

Kilka słów o mnie

Jak mogliście się przekonać czytając historię portalu, jestem właścicielem kilku stron internetowych. Pracę w sieci traktuję jako hobby i pasję. Oprócz tego pasjonuję się również militariami, oraz rozwojem techniki od XVIII wieku. Zajmuje się także zagadnieniami marketingu i handlu. Studiowałem Stosunki Międzynarodowe, a obecnie studiuję Dziennikarstwo.

Z serią Men of War jestem związany od praktycznie samego początku. Już w latach 2006-2007 aktywnie działałem na kilku stronach, które po części były poświęcone serii wówczas nazywanej Outfront – a dokładnie chodzi o gry Soldiers: Ludzie Honoru i późniejsze Faces of war. To właśnie wtedy tak polubiłem te gry, za ich odmienność, oraz przede wszystkim możliwości. W kolejnych latach wspólnie z Centuriem tworzyłem klan 82nd Airborne Division. Śmiało mogę powiedzieć, że byliśmy jednym z najaktywniejszych i najlepszych klanów w Polsce. Wraz z pojawieniem się Men of War wraz z całą kilku osobową ekipę klanu całkowicie przesiedliśmy się na nową grę. Uczestniczyliśmy w zamkniętych beta testach jako jedni z nielicznych graczy z naszego kraju. Po premierze gry byliśmy pierwszym i przez długi czas jedynym klanem Men of War w Polsce. Nawiązałem wówczas współpracę z firmą Cenega Polska, wydawcą gier serii Men of War w Polsce. W tym czasie doszło również do wspomnianego wcześniej podziału społeczności. Byłem dosłownie w pierwszym szeregu podczas tych wydarzeń, jak również jedną z tych osób, które ucierpiały w związku z podzieleniem się społeczności na dwie, albo nawet trzy części (zależy jak kto liczy). Po krótkiej przygodzie z portalem MenOfWar.pl chciałem spróbować odbudować społeczność. Tak powstał portal MoW-Center.pl a wcześniej (w 2010 roku) klan [BD] Black Division, będący rozwinięciem rozwiązanego klanu 82nd.

Podsumowując, jestem związany z serią od dawna. Myślę, że jest to jeden z najlepszych tRTS-ów (tactical RTS) w historii gier strategicznych. Ze względu na swoją specyfikę i dosyć duże wymagania wobec gracza, jest to seria, którą się albo kocha, albo ignoruje. Nie są to gry dla każdego. Najlepszym przykładem może tu być porównanie Company of Heroes z Men of War (albo raczej próba porównania, ponieważ jak dla mnie te gry łączy tylko fakt, że powstawały w tym samym czasie i poświęcone są II Wojnie Światowej). Fani jednej albo drugiej gry, zwykle uznają drugą z niegrywalną. Sprawia to, że grono graczy Men of War jest z jednej strony dosyć spore (Men of War Oddział Szturmowy odnotował 300 000 sprzedanych egzemplarzy w zeszłym roku), to aktywnych graczy jest niezbyt wielu. Często przeszkodą jest brak wiedzy na temat tajników gry, co skutkuje licznymi przegranymi, oraz  brak towarzyszy do gry, ponieważ najlepiej gra się w ekipie.

W związku z tym stawiam sobie za cel prowadzenie portalu MoW-Center.pl tak, aby jak najlepiej wspierać graczy. A jeśli chcielibyście również dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą na temat tych gier, to śmiało piszcie, razem możemy stworzyć wspaniałą społeczność.

Tak zmieniał się portal MoW-Center.pl (niestety w zestawieniu brakuje najstarszej wersji strony z 2011 roku).

Zostaw komentarz