Small world w wersji polskiej

Dzisiaj przeniesiemy się do malutkiego świata, w którym każdy chce zdobyć władzę. Dla fanów gier planszowych przedstawiamy bardzo ciekawą pozycję, „Small World”.

”Small World”
Ta gra planszowa należy do gier strategicznych. Jest bardzo przyjemna i może w nią grać do pięciu osób. Wiadomo, im więcej osób, tym staje się ciekawsza. Producent przewiduje, że pełna rozgrywka zajmie nam do 80 minut, więc jest to odpowiedni czas by się nie znudzić i doprowadzić grę do końca. „Small World” jest dostępna w internecie, więc jeśli chcesz zrobić komuś prezent, nie będziesz miał problemów ze zdobyciem tej gry.

Co w niej znajdziemy
Tak jak już wspomnieliśmy we wstępie, głównym celem jest zdobycie władzy nad światem. Malutkim światem, ale wciąż światem. Sama gra mieści się w niezbyt dużym kwadratowym pudełku o zabawnych grafikach. Od razu czuje się, że ma się do czynienia z grą dobrej jakości – kolorowe grafiki, dobrze wykonane elementy gry, a wszystko ma swoje miejsce. Grać można na kilku planszach, co dodatkowo uatrakcyjnia rozgrywkę. Wybierać może bowiem rozgrywający.

Rozgrywka w grze „Small World”
Gra ma system rundowy, a liczba rund zależy od graczy. Podczas trwania rund możemy podbijać świat, by po zakończeniu ruchu otrzymać złote monety za każde podbite terytorium oraz ewentualne punkty bonusowe, które możemy otrzymać za posiadane umiejętności lub zdolności. Zwyciężają najlepsi, a raczej najlepszy, czyli osoba, która podczas całej gry zdobędzie największą liczbę punktów.

Jak w to się gra
Spośród kart losujemy pięć par – rasę i umiejętność, a na dole kładziemy stosik pozostałych ras i umiejętności tak, by wyglądały jak szósta para. Każdy gracz wybiera dla siebie dowolny zestaw. Ale wybierając jedną parę, gracz musi zostawić monety na pozostałych. Po każdym graczu uzupełnia się zestaw par, żeby zawsze było wyłożone ich 6. Gracz otrzymuje tyle jednostek ile wynosi suma liczb na żetonie rasy i umiejętności. Następnie można rozpocząć podbój, czyli zajmowanie terenów! Przy czym pierwszy obszar, który chcemy podbić, musi graniczyć z brzegiem planszy, a następne muszą ze sobą sąsiadować. Po zakończeniu podbojów możemy pogrupować nasze wojska według uznania, dostajemy przy tym monety i punkty bonusowe.

Emocje
Niestety, nie da się grać dobrze jedną rasą przez cały czas, więc podczas gry musimy zdecydować, które wojska skażemy na wymarcie. Gra pozwala nam na posiadanie tylko jednej aktywnej i jednej wymierającej rasy jednocześnie. Przy większej ilości graczy trzeba bardzo pilnować systemu punktowania, bo łatwo coś przegapić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *