Monopoly

Gry planszowe wracają do łask, można powiedzieć nawet więcej – przeżywają swoje pięć minut sławy. To bardzo pozytywna zmiana, ponieważ podczas ostatniego dziesięciolecia królowały gry na PC i konsole, a producenci tychże wychodzili z siebie, by stworzyć jak najbardziej wciągające i skomplikowane rozrywki.
Integracja
Jednak okazało się, że zamiast spędzania wielu godzin przed komputerem i krzyczenia w słuchawki prze wirtualny czat, o wiele bardziej korzystne dla rozwoju relacji społecznych są gry planszowe. Wspólne spędzanie czasu na graniu, szukanie różnych rozwiązań czy budowanie sojuszy stało się bardziej atrakcyjną formą!
Gry ekonomiczne
Pomimo tego, że gry o tematyce fantastycznej i narracyjnej w tej chwili cieszą się największą popularnością, gry ekonomiczne również mają swoje rzesze fanów. Nie ma się co dziwić, ponieważ umożliwiają one budowanie metropolii, kupowanie nieruchomości, zarządzanie korporacjami czy handlowanie na wielką skalę. Kto z nas nie chciałby chociaż przez moment poczuć się jak wpływowa osoba, renesansowy kupiec czy osadnik, który dopiero co odkrył bezludną wyspę? Oprócz integrowania się z grupą, zdobywa się potrzebne umiejętności biznesowe i rozwija wyobraźnię!
”Monopoly”
Innymi słowy – król gier ekonomicznych. Kultowa i bijąca rekordy popularności gra „Monopoly”, pomimo sędziwego wieku, bo ponad 100 lat! Ta gra doczekała się już kilkudziesięciu wersji tematycznych, od klasycznej – w której robimy kółko po planszy, kupujemy ziemie, budujemy domy i hotele, a naszym celem jest pogrążenie przeciwników w długach finansowych, po specjalne edycje dla fanów np. „Star Wars”, „Harrego Pottera” czy Lego. Firma wyprodukowała również uproszczone wersje dla dzieci – „Monopoly Junior Moc Atrakcji”.
Jakie są główne cele gry? Handel nieruchomościami i, oczywiście, zbicie fortuny. Zadaniem graczy jest chodzenie po planszy wypełnionej różnymi atrakcyjnymi obiektami, których wartość może bardzo wzrosnąć lub gwałtownie spaść. Gdy jakiś z uczestników stoi na niewykupionym polu, jeśli posiada odpowiednią ilość pieniędzy, może ją kupić lub wystawić na aukcji. Co więcej, gdy skompletuje wszystkie miasta czy ulice (zazwyczaj o tym samym kolorze), obejmuje monopol i może budować na nich domy i hotele. Kiedy przeciwnik wejdzie na takie naszpikowane pole, musi zapłacić słony czynsz. To samo działa w drugą stronę. Wysokość najmu jest zależna od rodzaju nieruchomości oraz wartości miejsca, w którym się znajduje. My, jako właściciele, podbijamy tą wartość budując na działce dom lub hotel. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej pieniędzy, chociaż nie da się ukryć, że to tego potrzebne jest również szczęście, ponieważ chodzimy po planszy za pomocą rzutów kostką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *