Gry planszowe – kalendarz Majów

Wielbiciele gier planszowych na pewno pokochają Tzolkin: Kalendarz Majów. To świetna propozycja na długie zimowe wieczory, które można spędzić w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół, jak i również świetna rozrywka na zintegrowanie grupy osób, która dopiero co się poznała! Gra przeznaczona jest od 12 roku życia i równocześnie grać w nią mogą cztery osoby.

Kalendarz Majów
Przewidywany czas na rozgrywkę wynosi 90 minut, więc jest na pewno nie zdążysz się znudzić. Przenosimy się na te prawie dwie godziny do świata starożytnej cywilizacji Majów, który zasłynął unikalną sztuką, bogatą architekturą, wysoko rozwiniętą wiedzą matematyczną i zaawansowaną znajomością świata widzialnego. Życie społeczności Majów obracało się wokół owianego tajemnicą kalendarza Tzolkin, który przedstawiał 260-dniowy cykl silnie związany z ruchem planet. Brzmi zachęcająco? Podążanie za tym nietypowym dla kultury europejskiej kalendarzem miało swoje zalety, ponieważ dzięki niemu Majowie wiedzieli, w jakim momencie roku najlepiej sadzić rośliny, odprawiać ceremonie i wznosić monumenty. W przedstawianej przez nas grze wcielisz się w jednego z przywódców plemion, więc to na Twoich barkach spoczywać będzie los ludu i rozwój plemienia.

Co nowego w grze?
Gra jest skonstruowana w nowatorski sposób. Otóż, jej serce stanowi mechanizm zębatkowy, w którego centrum umieszczono tytułowy kalendarz sterujący obrotem pięciu kół akcji. To bardzo istotne, dlatego że sytuacja na planszy przez cały czas ulega zmiany, więc musisz myśleć i planować „na bieżąco”.

Co możemy?
Gra ma system turowy, także w każdej turze gracz ma możliwość położenia jednego lub więcej robotników na najniższym wolnym miejscu na kołach zębatki lub odwrotnie – może również podnieść jednego lub więcej robotników. Podczas podnoszenia robotnika, gracz wchodzi w tryb akcji specjalnej odpowiadającej miejscu, z którego robotnik został podniesiony. Im dalej, tym lepiej, bo akcje, które umieszczono na dalszych obszarach obrotu są dużo bardziej wartościowe, więc dobrą strategią jest zatrzymanie swoich robotników na kole i pozwolenie mu pracowania na naszą korzyść. Ale nie ma możliwości zrezygnowania z tury – jeśli położyłeś na kole wszystkich swoich robotników, musisz podnieść któregoś z nich w kolejnej turze.
Gra zostaje zakończona po jednym pełnym obrocie centralnego koła. Dróg zwycięstwa jest jednak wiele, można składać ofiary bogom, budować świątynie i zbierać plony z upraw. Dróg przegranych również jest wiele, ponieważ dosyć łatwo można narazić się na gniew bogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *