City buildery

Gry ekonomiczne królują nie tylko w postaci gier planszowych! Dzięki tego typu grom uczymy się logicznego myślenia oraz planowania i umiejętności inwestowania. To wszystko zbiera się w szersze pojęcie, zwane „strategią ekonomiczną”. Niektórych to nudzi, bo wolą sobie postrzelać dla rozrywki w wirtualnym świecie lub wykopywać surowce, jest jednak spora grupa ludzi, którzy na długie godziny zapominają o rzeczywistości i budują metropolie.

Bądź bogiem
Kiedy w końcu masz szansę poczuć się jak bóg, zaczyna się zabawa. Najpierw budujesz pieczołowicie swoje miasto, pragniesz zapewnić obywatelom jak najlepsze warunki do rozwoju, ale po jakimś czasie zdenerwują cię ich ciągłe narzekania i utyskiwania na wysokie podatki. Wtedy możesz ich ukarać, niekoniecznie finansowo, bo … możesz zesłać na swoje miasto tornado lub przeprowadzić inwazję obcych!

Długofalowa zabawa
Są to jednak gry tylko dla cierpliwych. Chodzi bowiem przede wszystkim o rozwój i postęp, a przy tym – estetykę. Tak właśnie powstają państwa … Dużo współzawodnictwa, ale nie z konkretnym graczem, ale z „resztą świata”. Zaczynamy od podstaw lub zera. Jako zero rozumiemy tu niezabudowaną działkę zarośniętą lasem. Czasem zacząć można też od niewielkiej osady lub słabiutkiego państwa. Trzeba wtedy działać na wielu frontach jednocześnie, by harmonijnie rozwijać potrzeby od tych, dzięki którym można przetrwać. Więc od zapewnienia dostępu do wody powoli budujemy metropolię.

”Citeis: Skyline”
Świeża gra, która na pewno zainteresuje miłośników budowania. Miała premierę rok temu i od tamtego czasu można dokupić do niego dwa dodatki „Snowfall” i „After Dark”, dzięki którym został wprowadzony czynnik pogodowy, temperatura i zmienny cykl dobowy. Producenci postawili na rozmiar, oddając graczom naprawdę ogromne mapy, których zapełniane trwa w nieskończoność. Plusem jest również to, że nie wymaga się połączenia z internetem, jak to bywa w tego typu grach. W tej grze nie ma samouczka, wszystkiego musimy uczyć się sami, czyli na błędach. Specjaliści od recenzowania gier uspokajają jednak, że interfejs jest intuicyjny i bardzo szybko uczy się podstawowych opcji oraz tajników gier. Głosy krytyki pojawiają się również w kwestii korków – ponoć nie ma dobrego sposobu, by je rozładować, nie ważne jak bardzo byśmy się starali. Ale czy nie tak jest w rzeczywistym świecie?

Legendane SimCity
A wszystko zaczęło się od SimCity. Który szturmem podbił serca setek graczy, którzy wcześniej poświęcali godziny na budowanie rodzin w grze The Sims. Teraz mogli zbudować całe miasto! Oczywiście ulepszeń i nowych wersji mamy już sporo, ale każdy, kto chce spróbować swoich sił w rządzeniu miastem powinien zacząć właśnie od tej kultowej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *